بلیچینگ (سفید کردن دندان)
بلیچینگ دندان

بلیچینگ (سفید کردن دندان)

2 مهر 98 دهان و دندان مقالات عمومی

در طول عمر دندانها، عوامل متعددی روی رنگ آنها اثر میگذارند و باعث تغییر رنگ و ظاهر آنها میشوند. این عوامل میتوانند منشا خارجی (چای، قهوه، انواع نوشیدنیها و غذاهای رنگی یا دهانشویه ها) یا داخلی (قرارگرفتن فرد در معرض فلوراید یا بعضی آنتی بیوتیکها قبل از رویش دندانها، تغییر رنگ در اثر افزایش سن، یا تغییر رنگ ناشی ازمواد عصب کشی یا پر کننده دندانها) داشته باشند. بلیچینگ دندان پروسه شیمیایی سفید کردن دندان است که از اواسط قرن نوزدهم میلادی در دندانپزشکی معرفی شد و امروزه برای سفید کردن رنگ دندانها و بهبود ظاهر آنها  کاربرد گسترده ای یافته است.

در دندانپزشکی این پروسه با استفاده از محصولات حاوی پراکسید هیدروژن و به صورت پروسه ای در مطب دندانپزشک یا در منزل اما با نظارت دندانپزشک صورت میگیرد.

سفيد كردن دندان در مطب با غلظت ۳۰-۳۸٪ هیدروژن پراکسید و معمولا با کمک نور (لایت کیور) صورت میگیرد و با توجه به اثرات سوزاننده پراکسیدها بر مخاط، نظارت دقیق دندانپزشک و محافظت از لثه ضروری است.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ در منزل پس از ساخت وسیله ای اختصاصی توسط دندانپزشک و با کاربرد غلظت ۳.۵ تا- ۶.۵٪ هیدروژن پراکسید یا ۱۰ تا ۲۰٪ کربامید پراکسید صورت میگیرد. مدت استفاده بستگی به نوع و غلظت ماده و شرایط دندانها دارد.

بلیچینگ دندان

معمولا برای رسیدن به بهترین پاسخ، نیاز به ترکیبی از پروسه بلیچینگ مطبی و بلیچینگ در منزل است.

غیر از این دو روش، مواد سفید کننده به صورت ترکیبات خمیر دندان، پودرهای سفید کننده، یا چسبهای سفید کننده هم موجودند که غلظت کربامید پراکسید در آنها کمتر از ۶٪ بوده و بدون نظارت و تجویز پزشک قابل استفاده اند. با این حال کاربرد دراز مدت اینگونه محصولات نیز میتواند عوارضی در پی داشته باشد و توصیه نمیشود.

لازم به ذکر است که در صورت کاربرد بدون نظارت  مواد بلیچینگ عوارض ناخواسته متعددی نظیر افزایش تخلخل و حساسیت دندانها و کاهش استحکام آنها میتواند رخ دهند.

روش انجام پروسه بلیچینگ:

پروسه بلیچینگ مطبی به این شکل است که ابتدا دندانها تمیز میشوند، و رنگ مورد نظربا کمک راهنمای رنگ انتخاب میشود. سپس برای محافظت از لثه ماده ای پوشاننده روی آن قرار داده میشود. ماده بلیچینگ روی دندانهای مورد نظر قرار داده میشود و با استفاده از نور با طول موج ویژه و در مدتی مشخص عمل سفید کردن دندانها صورت میگیرد. پس از رسیدن به رنگ مطلوب پروسه مطبی به اتمام میرسد یا در صورت لزوم با پروسه بلیچینگ در منزل تکمیل میگردد.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

در روش بلیچینگ در منزل، پزشک پس از گرفتن قالب دندانها و ساخت وسیله ای اختصاصی، ماده بلیچینگ با غلظت پایین را به بیمار تحویل داده و بر اساس غلظت آن نحوه کاربرد را توضیح میدهد.

عوارض بلیچینگ دندان:

پس از بلیچینگ ممکن است دندانهای تا مدتی به سرما حساس شوند. دندانپزشک برای بهبود این وضعیت خمیر دندان ضد حساسیت تجویز میکند یا در صورت شدید بودن مشکل روشهای درمانی لازم را به کار میبرد.

درد یا سوزش لثه یا گلودرد یا ایجاد نقاط سفید رنگ روی لثه هم میتواند در مواردی رخ دهد.

این عوارض اغلب موقتی بوده و ظرف چند روز تا چند هفته برطرف خواهند شد.

نکات مهم:

  •    باید توجه داشت که رنگ نهایی حاصل از بلیچینگ لااقل  تا ۲ هفته بعد از انجام پروسه تثبیت نمیشود. این مسأله بویژه در صورتی که قرار باشد پروسه ترمیم یا پروتز در دهان انجام شود مهم است.
  •  هیچ ماده بلیچینگی با هیچ غلظتی قادر به ایجاد رنگبیش از حد سفید غیر عادی که مورد نظر برخی بیماران است نمیباشد.
  •   انجام پروسه بلیچینگ در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمیشود چون اثر بالقوه ماده بلیچینگ بلعیده شده بر جنین یا نوزاد نامشخص است.
  •  ماده بلیچینگ روی ریشه دندان به اندازه تاج موثر نیست. لذا در مواردی که تحلیل لثه وجود دارد، رنگ زرد بخشی از دندان که مربوط به ریشه است پس از بلیچینگ مشخص خواهد بود و سفید نمیشود.
  •   سفیدی دندانها تا حدود ۳ سال دوام خواهد داشت، البته این مدت در افراد مختلف متفاوت است و در صورت مصرف مواد رنگی، کشیدن سیگار و عدم رعایت مناسب بهداشت کاهش خواهد یافت.
  •  در صورت بازگشت رنگ نامناسب، پروسه بلیچینگ مجددا قابل انجام است اما فواصل انجام این پروسه نباید کمتر از ۶ ماه باشد.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

جدیدترین مطالب ارتودنسی، زیبایی دهان و دندان فقط در سایت دکتر رسائی پور