عوارض بی دندانی چیست؟
از دست دادن دندان

عوارض بی دندانی چیست؟

1 مهر 98 دهان و دندان مقالات عمومی

وجود دندانها نه تنها باعث توانایی جویدن و لذت بردن از غذا است بلکه باعث زیبایی چهره هم میباشد، چرا که دندان ها دومین فاکتور زیبایی در چهره انسان هستند (اولین فاکتور زیبایی صورت چشم ها هستند). حفظ ارتفاع عمودی صورت و تونیسیته عضلات صورت تا حد زیادی به حضور دندانها مربوط است. بنابراین قابل پیش بینی است که با از دست دادن دندان ها نه تنها  غذا خوردن محدود میشود بلکه تا حدود زیادی صورت افت کرده، دچار چین و چروک و در هم رفتگی چهره و پیری زودرس میشود.

بطور خلاصه عوارض منفی بی دندانی شامل موارد زیر است:

  1. عوارض آناتومیک
  2. عوارض و نواقص بافت نرم (لثه و عضلات صورت)
  3. عوارض زیبایی
  4. عوارض روحی روانی
  5. عوارض عملکردی (جویدن و تکلم)

 عوارض آناتومیک

استخوان فک جهت حفظ شکل و تراکم خود نیازمند تحریک است، تا زمانی که دندان ها حضور دارند این تحریک از طریق دندان ها صورت میگیرد و استخوان حفظ میشود. به محض از دست دادن دندان ها (حتی یک دندان) تحلیل استخوان فک که محل قرار گیری دندان ها میباشد شروع می شود بنحوی که طی سال اول پس از کشیدن دندان ها 25% کاهش در عرض استخوان رخ میدهد و به طورکلی در سال اول پس از کشیدن دندانها ارتفاع استخوان فک به میزان 4 میلیمتر از بین خواهد رفت. ساخت  پروتز متحرک( پلاک یا دست دندان) استخوان را تحریک و حفظ نمیکند؛ بلکه تحلیل استخوان را تسریع میکند. این تحلیل استخوان کاملا بی سر و صدا رخ میدهد و تا جایی پیش میرود که استخوان و لثه کاملا صاف میشوند و دست دندان کاملا لق شده و دائم لثه ها را زخم میکند. در این حالت درمان بمراتب سخت تر، پیچیده تر، زمان بر و پرهزینه ترخواهد بود.

اگرچه بیمار اغلب از نتایج بالقوه آگاه نیست یا مطلع نمیشود، این نتایج در طول زمان رخ خواهند داد .سرعت و میزان تحلیل استخوان ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند جنسیت، هورمونها، متابولیسم، پارافانکشن (مثل دندان قروچه) و استفاده از دست دندان با تطابق ضعیف قرار گیرند.

 

عوارض بافت نرم

همزمان با تحلیل استخوان فک لثه چسبنده روی آن هم تحلیل خواهد رفت و هم میزان لثه محکم و چسبنده و کراتینیزه کاهش میابد و هم ضخامت آن خواهد یافت. برخی شرایط خاص مثل بالا رفتن سن، فشار خون، دیابت (قند خون بالا)، کم خونی و اختلالات تغذیه ای تحلیل لثه و کاهش ضخامت آن را تشدید میکنند. با از دست رفتن لثه قدرت تحمل پروتزهای متحرک و دست دندان ها کاهش یافته و شخص دچار ناراحتی های زیادی خواهد شد. بعلاوه هنگام بازسازی دندانها توسط ایمپلنت شرایط سخت تر بوده و گاهی نیاز به پیوند لثه وجود خواهد داشت.

از دست دادن دندان

 عوارض زیبایی

تغییرات صورتی که به طور طبیعی در ارتباط با پروسۀ پیر شدن رخ میدهند میتوانند با از دست رفتن دندانها تسریع و تشدید شوند. کاهش ارتفاع صورت به علت از دست دادن دندان ها و تحلیل استخوان باعث تغییرات متعددی در صورت خواهد شد. چین و چروک هایی در صورت ایجاد خواد شد که باعث پیر و خشن به نظر رسیدن صورت خواهد شد. از طرفی فک پایین حالت جلو آمده پیدا خواهد کرد که بسیار نازیباست.

از دست دادن دندان

با از از دست دادن دندان ها و استخوان فک، لب ها نازک شده و به سمت داخل میچرخند این امر باعث میشود ورمیلیون لب (ناحیه قرمز رنگ لب) کمتر دیده شود. از طرفی گونه ها حالت فرورفته پیدا می کنند و از طرفی تونیسیته عضلات هم کاهش یافته و ضعیف می شوند و حالت افتادگی پیدا می کنند که باعث ایجاد غبغب و چانه جادوگری می شوند. بنابراین با رخداد این عوارض چهره بیش از پیش پیر و نازیبا خواهد شد.

از دست دادن دندان

 عوارض روحی روانی

با از از دست دادن دندان ها کم کم خندیدن از یاد میرود. شخص سعی میکند لبخند نزند یا جلوی دهانش را بگیرد. از دیده شدن بی دندانی یا دندانهای خراب خجالت زده میشود و کم کم سعی میکند از جمع ها دوری کند، گوشه گیر خواهد شد و ممکن است دچار افسردگی شود. از طرفی اعتماد به نفس از دست خواهد رفت و ممکن است شخص موقعیت های اجتماعی و شغلی را از دست دهد.

 

عوارض عملکردی (جویدن و تکلم)

با از دست دادن دندان ها وضعیت جویدن و تکلم بشدت مختل میشود. شخص نمیتواند غذای مورد علاقه اش را میل کند و از طرفی مجبور است از غذاهای نرمتر استفاده نموده یا لقمه ها را نجویده ببلعد. در صورت ادامه این روند ممکن است شخص دچار بیماری های دیگر مثل بیماری های گوارشی شود. حذف سبزیجات، میوه ها، گوشت، وغذای نسبتا سفت باعث کاهش ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن شده و نه تنها باعث لاغری و ضعف عمومی بدن خواهد شد بلکه میتواند باعث ایجاد بیماری های پوستی و مشکلات بینایی شود. تحقیقات جدید نشان میدهند از دست رفتن دندان حتی میتواند در کاهش طول عمر موثر باشد.

با از دست دادن دندان ها وضعیت تکلم کاملا مختل میشود که این امر میتواند باعث ایجاد عوارض مخرب روحی روانی شود. با دریافت پروتز های متحرک وضعیت تکلم بهبود می یابد اما جهت رسیدن به وضعیت ایدآل فرد نیازمند دریافت پایه های ایمپلنتی خواهد بود.

از دست دادن دندان

 نتیجه گیری

هدف دندانپزشکی مدرن، بازگرداندن سلامت دهان بیماران به روشی قابل پیش بینی است. بیماران نیمه یا کاملا بی دندان ممکن است قادر نباشند با پروتزهای متحرک معمول به عملکرد، زیبایی، راحتی یا تکلم نرمال برگردند.

قدرت جویدن بیمار با استفاده از یک دست دندان ممکن است به یک ششم شرایطی که قبلا با دندانهای تجربه کرده اند برسد. اما پروتز متکی بر ایمپلنت میتواند عملکرد دهان را به نزدیک شرایط نرمال برگرداند.

زیبایی بیماران بی دندان در نتیجه آتروفی عضله و استخوان تحت تأثیر قرار میگیرد. تداوم تحلیل استخوان منجر به تغییرات غیرقابل برگشت صورت خواهد شد. پروتز متکی بر ایمپلنت اجازۀ فانکشن نرمال عضله را میدهد و ایمپلنت با تحریک استخوان ابعاد آن را با روشی مشابه دندانهای طبیعی سالم حفظ میکند. بنابراین نمای صورت به علت فقدان ساپورت که در پروتز متحرک اغلب مورد نیاز است، مختل نخواهد شد. به علاوه پروتز های متکی بر ایمپلنت براساس زیبایی، عملکرد و تکلم قرار داده میشوند.

بافتهای نرم بیماران بی دندان، در اثر نازک شدن مخاط، کاهش جریان بزاق و پروتز بی ثبات و فاقد گیر و دردناکند. پروتزهای  متکی بر ایمپلنت نیازی به ساپورت بافت نرم ندارد و راحتی دهان را بهبود میبخشند. تکلم اغلب با پروتزهای متکی بر بافت نرم مختل میشود چون زبان و عضلات اطراف دهان ممکن است برای محدودسازی حرکت پروتز فک پایین دچار اختلال شده باشند. پروتز متکی بر ایمپلنت بدون تلاش عضلانی با ثبات و دارای گیر خواهد بود. با کاشت ایمپلنت میتوان از تمام عواض و مشکلات بالا جلوگیری نموده و یا آنها را کاهش داد. بنابراین امروزه استاندارد طلایی جایگزینی دندانهای از دست رفته کاشت پایه های ایمپلنت است  تا بتوان بهترین پروتز را جهت کاهش عوارض ذکر شده روی پایه ها قرار داد.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

جدیدترین مطالب ارتودنسی، زیبایی دهان و دندان فقط در سایت دکتر رسائی پور