سوالات متداول ایمپلنت – بخش اول

سوالات متداول ایمپلنت – بخش اول

1 مهر 98 دهان و دندان مقالات عمومی
 • آیا من نیاز به ایمپلنت دارم؟

در صورتی که دندانی را از دست داده اید یا دندان شما به طور مادر زادی وجود نداشته یا اینکه دندانی به علت پوسیدگی شدید یا شکستگی یا بیماری لثه قابل نگهداری نیست کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی خواهد بود. اما در صورتی که با تکنیک های پروتزی (مثل پست و کور و روکش) دندان شما قابل نگهداری باشد مسلما دندان شما از هر ایمپلنتی بهتر خواهد بود. در این ارتباط باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی توسط متخصص پروتز صورت گیرد.

 • بعد از دست دادن دندان (بعلت پوسیدگی یا شکستگی …) چه مدت فرصت جهت کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان پس از از دست دادن دندان یا کشیدن آن حدود 3 ماه بعد از کشیدن آن است. با گذشت زمان استخوان کم کم شروع به تحلیل رفتن خواهد نمود و شرایط جهت کاشت ایمپلنت پیچیده خواهد شد و گاهی نیاز به پیوند استخوان وجود خواهد داشت. در صورتی که شرایط  استخوان خوب باشد و ریشه باقی مانده فاقد عفونت باشد گاهی میتوان همزمان با کشیدن ریشه دندان ایمپلنت هم کارگذاری شود تا طول دوره درمان کوتاه شده و یک مرحله جراحی هم حذف شود. این روش نیاز به ارزیابی دقیق توسط متخصص دارد.

 • برای چه کسانی میتوان ایمپلنت گذاشت و برای چه کسانی نمی توان ایمپلنت در فک قرار داد؟

تقریبا برای تمام افرادی که مشکل سیستمیک پیچیده ندارند میتوان ایمپلنت گذاشت، منع تجویز مطلق ایمپلنت طبق مقالات و تحقیقات موارد زیر هستند: سکته قلبی یا مغزی اخیر- جراحی کاشت دریچه مصنوعی قلب- سیستم ایمنی سرکوب شده-  بیماران معتاد- بیماران روانی- مصرف بیسفسفونات به صورت تزریق در سیاهرگ- درمان سرطان فعال- رادیوتراپی فک (خصوصا در دوزهای بالاتر از 50 گری)- حاملگی- سیگاری شدید……… برخی موارد مثل دیابت، سیگار کشیدن در حد متوسط و….. پس از ارزیابی توسط پزشک و کنترل میتوانند کاندید دریافت ایمپلنت باشند .

 •  آیا محدودیت سنی در کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

پس از تکمیل رشد فک و صورت شخص میتواند به راحتی ایمپلنت دریافت کند. معمولا سن تکمیل رشد دقیقا با سن شناسنامه ای تطابق ندارد اما به طورمتوسط با سن شناسنامه ای برای دختران پس از 16 سالگی و پسران پس از 18 سالگی میتوان ایمپلنت کار نمود. برای افراد مسن هیچ محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه بیمار از لحاظ پزشکی بیماری دارد که منع درمان ایمپلنت باشد.

 • آیا کاشت ایمپلنت نیاز به بیهوشی و بستری شدن دارد؟

عموما کاشت ایمپلنت در مطب و تحت بی حسی موضعی صورت میگیرد و نیازی به بستری شدن نیست. گرچه در شرایط خاص برای جراحی های ایمپلنت وسیع یا برخی موارد پیوند استخوان میتوان تحت بیهوشی عمومی درمان را صورت داد.

 •  آیا جراحی کاشت ایمپلنت دردناک است؟

خیر. جراحی کاشت ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام میشود، درست همانند انجام یک ترمیم دندانی ناحیه بی حس خواهد شد. در طول عمل شما هیچگونه دردی نخواهید داشت.

 •  دوره درمان ایمپلنت چقدر است؟

بسته به شرایط استخوان و دهان متفاوت است. به طور معمول جهت جوش خوردن ایمپلنت به استخوان بین 2-6 ماه بسته به شرایط استخوان و بیمار زمان نیاز است، و جهت مرحله ساخت پروتز ایمپلنت هم بسته به تعداد ایمپلنت و پیچیدگی کیس از دو هفته تا یک ماه زمان نیاز است. برای مواردی که استخوان تحلیل نداشته باشد و نیاز به پیوند استخوان نباشد زمان درمان خیلی کوتاهتر میباشد (حدود 3 ماه). پس به طور متوسط کل درمان بین 7-3 ماه زمان نیاز دارد. البته با تکنیک های جدید و پیشرفته و استفاده از برند های درجه یک ایمپلنت میتوان از تکنیک های ایمپلنت فوری هم استفاده نمود و بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت روی آن پروتز گذاشت و بیمار دوره بی دندانی نداشته باشد.

 • طول عمر درمان ایمپلنت چقدر است؟

ایمپلنت یک درمان عمری است. در صورتی که درمان به بهترین نحو توسط متخصص ایمپلنت صورت گرفته باشد و بیمار مراقبت و نگهداری مطلوبی داشته باشد، و از برند درجه یک استفاده شده باشد میتوان توقع داشت این درمان سالهای سال کارایی خواهد داشت. نکته دیگر کنترل سالانه این درمان توسط متخصص ایمپلنت میباشد.

 •  آیا ممکن است بدن من ایمپلنت را پس بزند؟

حساسیت و آلرژی به ایمپلنت بسیار بسیار نادر بوده و موارد گزارش آن نادر است. ممکن است گاهی به دلایل تکنیکی یا ضعف استخوان ایمپلنت به استخوان جوش نخورد که در این صورت با ایمپلنت جدیدی جایگزین خواهد شد و این موارد جزء موارد حساسیت و پس زدن نیست.

 • آیا برندهای ایمپلنت با هم تفاوت دارند؟

مسلما کیفیت تولیدات کمپانی های مختلف با هم متفاوت است. ایمپلنتی که سالها امتحان خود را پس داده و تحقیقات علمی و مقالات متعدد موفقیت آن را تضمین میکنند حتما کیفیت بهتری دارد. با توجه به تعداد زیاد برندهای ایمپلنت در بازار ایران در این ارتباط از متخصص خود راجع به برند ایمپلنت مورد استفاده اطلاعات لازم را جویا شود.

 • بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت چه نوع غذایی میتوان مصرف نمود؟

با توجه به جراحی و برشی که در لثه صورت گرفته جهت ممانعت از ایجاد مشکل باید غذاهای نرم و سرد مثل بستنی، سوپ سرد و …. استفاده شوند.

 • آیا پس از دریافت روکش اصلی ایمپلنت محدودیت غذایی وجود دارد، یا میتوان هر نوع غذایی را مصرف نمود؟

پس از دریافت پروتز اصلی هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد و با خیال راحت میتوان از هر نوع غذایی بدون هیچ نگرانی لذت برد.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

جدیدترین مطالب ارتودنسی، زیبایی دهان و دندان فقط در سایت دکتر رسائی پور