پروتزهای متحرک
پروتز متحرک

پروتزهای متحرک

1 مهر 98 دهان و دندان مقالات عمومی

زمانی که تعدادی از دندان ها از دست میروند و بیمار تمایلی به کاشت ایمپلنت دندان ندارد و یا به دلایل علمی نمی توان از پروتزهای ثابت (بریج دندان) استفاده نمود می توان از پروتز متحرک استفاده نمود. این پروتزها علاوه بر بازگرداندن قدرت جویدن وتکلم بیمار زیبایی مطلوبی هم دارند. نکته مهم در ارتباط با این پروتز ها این است که استخوان زیر آنها به تحلیل خود ادامه میدهد تا سرانجام استخوان فک کاملا صاف شود. بنابراین بهترین حالت اینست که این پروتز ها با پروتزهای بر پایه ایمپلنت جایگزین شوند.

پروتز های متحرک یا پلاک های متحرک شامل موارد زیر هستند:

  1. پروتز متحرک کامل یا دست دندان کامل
  2. پروتز متحرک پارسیل یا پلاک پارسیل
  3. اوردنچر بر پایه دندان
  4. اوردنچر بر پایه ایمپلنت

 

 دست دندان یا پروتز متحرک کامل یا فول دنچر

در صورتی که شخص تمام دندان هایش را از دست داده باشد و متقاضی کاشت ایمپلنت نباشد می توان برای او دست دندان گذاشت . فول دنچر یا دست دندان کامل قدرت جویدن و تکلم بیمار بی دندان را بازسازی میکند، زیبایی دندان ها و صورت را به شخص برمی گرداند، و باعث حفظ فرم عظلات لب و صورت میشود . البته مهم است این پروتز توسط دندانپزشک خوب یا متخصص پروتز ساخته شود و از اصول علمی تبعیت کرده باشد.

دست دندان در ابتدا گیر  و ثبات خوبی دارد اما بتدریج با تحلیل استخوان و لثه گیر وثبات آن کم شده و دهان شخص را زخم میکند .پس بهتر است از ابتدا به بیمار پیشنهاد کاشت ایمپلنت را داد .در صورتی که شخصی سالها از دست دندان استفاده کرده و فکش تحلیل رفته باشد کاشت ایمپلنت مشکل تر بوده و در اغلب موارد نیازمند پیوند استخوان خواهد بود.

 

 پروتز پارسیل یا پلاک چند دندان

این نوع پروتزها جهت جایگزینی چند دندان به کار می روند. در صورتی که برخی از دندان ها از دست رفته باشند اما تعدادی از دندانها وضعیت خوبی داشته باشند میتوان از این پروتز استفاده نمود.

این پلاک ها از لحاظ جنس دو دسته هستند:

  1. پارسیل کروم کبالت
  2. پارسیل آکریلی

انتخاب هر کدام از این موارد به شرایط بیمار بستگی دارد.

پروتز متحرک

 

 اوردنچر بر پایه دندان

در صورتی که فرد بی دندان باشد و به دلایل آناتومیک استخوانی و یا جهت کاهش هزینه از تعداد کمتر ایمپلنت (2-4 واحد) استفاده شود روی این تعداد پایه ایمپلنتی از نوعی از دست دندان استفاده میشود که اوردنچر ایمپلنت گفته می شود.  این درمان خصوصا جهت افرادی که دست دندان قدیمی لق و بی ثبات دارند بسیار خوب بوده و باعث می شود بیمار راحت تر غذا میل کند و از دندانهایش بیشتر لذت ببرد.

حداقل تعداد پایه های ایمپلنتی جهت این درمان 2 عدد بوده و هر چه تعداد ایمپلنت ها بیشتر باشد درمان مطمئن تر و باکیفیت تر خواهد بود.

پروتز متحرک

 

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

جدیدترین مطالب ارتودنسی، زیبایی دهان و دندان فقط در سایت دکتر رسائی پور